Seal
Biography
Flag
U N I T E D   S T A T E S   A I R   F O R C E

COLONEL MICHAEL J. DWYER

Col.  Dwyer is the Chief, Weather Operations Division, Directorate of Air and Space Operations, Headquarters Air Combat Command, Langley Air Force Base, Va. As the command's functional manager for weather operations, he directs the development of policies, plans, concepts of operation, and requirements for all Air Force and Army-aligned weather forces supporting U.S. Joint Forces Command, U.S. Central Command, U.S. Northern Command, U.S. Southern Command and U.S. Strategic Command.

Additionally, Colonel Dwyer's division is responsible for standardization of weather equipment and procedures as well as for evaluating the operational performance and readiness of over 60 Total Force weather organizations encompassing nearly 1,300 personnel, including more than 240 Battlefield airmen.

Colonel Dwyer was a 1987 Distinguished Graduate from the Air Force ROTC program at California State University, Sacramento. He has commanded at the detachment and squadron levels at Detachment 10, 7th Weather Squadron supporting the Army's 1st Infantry Division and at the 368th Recruiting Squadron, Hill AFB, Utah. In 1991, Colonel Dwyer served at four locations in Southwest Asia supporting Operations Desert Shield and Storm. He has also deployed to the Fifth Allied Tactical Air Force and Combined Air Operations Center in Vicenza, Italy, and to Camp Bondsteel, Kosovo, where he served as part of the Army's initial deployment as the 7th Expeditionary Weather Squadron Commander.

Colonel Dwyer's staff experience includes positions at the Office the Secretary of Defense, Headquarters Air Force and the Air Force Weather Agency.

Prior to his current position, Colonel Dwyer was the Chief, Weather Policy and Exploitation Division, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.

EDUCATION
1987 Bachelor's degree in atmospheric science, University of California, Davis, Davis, Calif. 
1993 Squadron Officer School, Maxwell AFB, Ala.
1995 Master's degree in atmospheric science, University of California, Davis, Davis, Calif.
2000 Air Command and Staff College, by correspondence 2005 Air War College(Correspondence)

ASSIGNMENTS
1. May 1988 - Nov. 1988, Student, Undergraduate Navigator Training, Mather AFB, Calif.
2. Nov. 1988 - Dec. 1991, Wing Weather Officer, 384th Bombardment Wing, McConnell AFB, Kan.
3. Dec. 1991 - Sept. 1993, Staff Weather Officer, 2d Air Force, Beale AFB, Calif.
4. Sept. 1993 - Sept. 1995, AF Institute of Technology student, University of California, Davis
5. Sept. 1995 - Jan. 1998, Programmer Analyst Meteorological Models And Chief, Special Support Branch, Air Force Weather Agency, Offutt AFB, Neb.
6. Jan. 1998 - June 2000, Commander, Detachment 10, 7th Weather Squadron, Giebelstadt Army Airfield, Giebelstadt, Germany
7. June 2000 - May 2003, Chief, Command And Control Weather Programs, Headquarters ACC, Langley AFB, Va.
8. May 2003 - May 2005, Commander, 368th Recruiting Squadron, Hill AFB, Utah
9. May 2005 - Sept. 2008, Chief, Weather Exploitation Division, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
10. Sept. 2008 - June 2009, Assistant For Environmental Monitoring, Office the Secretary of Defense, Networks and Information Integration, Washington, D.C.
11. June 2009 - Dec. 2009, Chief, Weather Policy and Exploitation Division, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
12. Dec. 2009 - present, Chief, Weather Operations Division, Directorate of Air and Space Operations, Headquarters Air Combat Command, Langley AFB, Va.

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters
Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters
Army Commendation Medal
Joint Service Achievement Medal

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant Dec. 3, 1987
First Lieutenant Dec. 3, 1989
Captain Dec. 3, 1991
Major June 1, 1999
Lieutenant Colonel Feb. 1, 2004
Colonel June 1, 2009

(Current as of January 2010)